شکل دهی چرخشی ورق

  

در گذشته ای نزدیک متخصصین شکل دهی ورق‌های فلزی در انتخاب فرآیند، برای شکل دهی یک هندسه خاص انتخاب چندانی نداشته و فرآیندهای موجود بسیار محدود بودند.اما در زمان حاضر و با پیشرفت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، به ویژه در زمینه کنترل دقیق و کارامد، متخصصین معمولا باید بین چند فرآیند به انتخاب بپردازند و با رقابتی شدن صنایع، مسائلی مانند صرفه جویی اقتصادی، زمان، کمیت تولید و … را مورد توجه قرار دهند.

فرآیند اسپینینگ یا شکل دهی چرخشی به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین فرآیند‌های شکل دهی ورق‌ها نیز با پیشرفت‌های صورت گرفته دستخوش تغیرات زیادی شده است و دیگر به شکل دهی ورق‌های نازک فلزی و با قالب‌های کروی یا مخروطی محدود نمی‌شود و به خاطر هزینه کم قالب‌ها و ابزار آلات مورد نیاز نسبت به فرآیند‌هایی مانند کشش عمیق، بیش از پیش مورد توجه محققین قرار گرفته است. از حدود ۱۰ سال گذشته امکان شکل دهی قطعات غیر متقارن با این فرآیند مورد توجه محققین بوده و جنبه‌های مختلف آن در حال بررسی است.

صنایع هوایی، انواع بدنه‌های سبک فلزی موتور‌ها، قاب لامپ‌ها، لوازم خانگی و … تعدادی از مواردی هستند که در آن‌ها از محصولات شکل دهی چرخشی استفاده می‌شود. مطالعه و بررسی هرچه بیشتر این فرآیند و طراحی و سرهم بندی ابزار آلات آن، به ویژه در زمینه کنترلی، می‌تواند نیاز بخش‌های مختلفی از این صنایع را پاسخ دهد. به همین دلیل مطالعات اولیه در مورد این فرآیند در حال انجام بوده تا همراه با صنعتگران و دانشمندانی از سراسر دنیا، امکانات شکل دهی ورق‌های فلزی با روش شکل دهی اسپینینگ هرچه بیشتر فراهم شود.

تعیین نحوه و کنترل قالب شکل دهنده (رولر)، بررسی نیاز یا عدم نیاز به قالب هم شکل با محصول نهایی، تعیین نیروهای وارد بر قطعات و انتخاب ابزارآلات و موتور مناسب، تعیین هندسه رولر و محصول نهایی و … از مواردی هستند که در بررسی این فرآیند مورد توجه قرار گرفته اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*