دستگاه خمکاری سه بعدی لوله

نوآوری در تکنولوژی ساخت سازه­ های سبک وزن اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. دلایل اقتصادی مانند انرژی و هزینه­ ی مواد خام اهمیت بسزایی برای سازه ­های سبک که هدف اصلی آن­ها ایمنی بیشتر و وزن کمتر می‌باشد، پدید آورده است.

همچنین در ماشین آلات صنعتی استفاده از این سازه­ ها با استحکام بالا،  وزن کم و اتصالات ایمن، ضرورت پیدا خواهد کرد. اصلی­ ترین روش برای ساخت سازه‌های سبک استفاده از پروفیل‌ها و لوله­ ها در ساخت این نوع سازه‌ها می‌باشد که توانایی تحمل نیروی‌های وارد بر سازه را داشته باشند.

در این نوع سازه با توجه به اینکه از مواد کمتری استفاده می‌شود، تحمل نیروی کمتری را نیز دارد، بنابراین می­ توان برای افزایش استحکام این سازه­ ها از موادی با استحکام بالا استفاده نمود. با وجود مزایای فولاد­های با استحکام بالا باید توجه داشت که این مواد دارای تکنولوژی پیچیده تولید و شکل­ پذیری سخت می­باشند. مشکل اصلی استفاده از مواد با استحکام بالا شیوه خاص شکل­دهی آنها برای تولید صنعتی است. خمکاری لوله­ هایی که با مواد با استحکام بالا ساخته شده ­اند، نیازمند گشتاور خمکاری بالا در نتیجه نیازمند تجهیزات با انرژی شکل­ دهی بالا است که باعث برگشت­ فنری بالا هنگام باربرداری می­ شود. برای کاهش گشتاور خمکاری از یک روش ترکیبی خمکاری می­توان استفاده کرد. دستگاه خمکاری سه بعدی با قابلیت کاهش قطر لوله برای تولید لوله‌­های خمکاری شده که دارای قطر­های مختلف در مقاطع متفاوت هستند استفاده می­ شود. دستگاه­ های موجود برای خمکاری لوله قابلیت کاهش قطر لوله را نداشته و برای خمکاری لوله­ های که از مواد با استحکام بالا ساخته شده­ اند بدلیل نیاز به گشتاور خمکاری بالا و نیاز به انرژی زیاد مناسب نمی ­باشند و همچنین احتمال ترکیدگی لوله در جداره خارجی بسیار زیاد خواهد بود. دستگاه خمکاری سه بعدی با قابلیت کاهش قطر لوله به دلیل ترکیب دو فرآیند شکل­ دهی چرخشی و فرآیند خمکاری لوله به ­طور همزمان، باعث کاهش قابل توجه گشتاور خمکاری مورد نیاز خواهد شد و خمکاری لوله­ هایی که از مواد با استحکام بالا ساخته شده ­اند امکان­ پذیر خواهد بود. علاوه بر آن بدلیل ساختار فرآیند در این دستگاه، قالب ­های خمکاری مورد نیاز نمی ­باشد.