معرفی قفس‌های کروی پرورش ماهی

قفس­های کروی به‌­دلیل قرارگیری در عمق دلخواه در دریا قابلیت پرورش در تمامی فصول سال را دارند که این قابلیت در قفس‌­های سبدی به دلیل قرارگیری در سطح دریا وجود نخواهد داشت.

 • مقایسه قفس‌های کروی شکل (Aquapod) با قفس­های سبدی (SOD)
 1. قفس­های کروی به‌­دلیل قرارگیری در عمق دلخواه در دریا قابلیت پرورش در تمامی فصول سال را دارند که این قابلیت در قفس‌­های سبدی به دلیل قرارگیری در سطح دریا وجود نخواهد داشت.
 2. قفس­‌های کروی به­‌دلیل قرارگیری در عمق از امواج مخرب دور مانده و اطمینان سرمایه گذاری در این قفس­ها بسیار بالاتر خواهد بود.
 3. هزینه­‌های لجستیک و نگهداری به دلیل سیستم تغذیه طراحی شده، سیستم شناوری قفس و همچنین طراحی مدولار قفس کروی پایین­تر از قفس­‌های سبدی خواهد بود.
 4. در قفس­‌های کروی به­‌علت قرارگیری در عمق و وجود جریانات زیر آبی، تراکم پرورش افزایش خواهد یافت همچنین بیماری ماهیان و مصرف آنتی بیوتیک به شدت کاهش پیدا خوهد کرد.
 5. امنیت قفس­‌های کروی در مقابل سرقت به علت قرارگیری قفس در عمق و دور از دسترس بودن تمامی تجهیزات قفس، بسیار بالا خواهد بود.
 • مزایای اصلی قفس‌های کروی شکل (Aquapod)
 1. استحکام قابل قبول و مطمئن با استفاده از اتصالات پیچ و مهره
 2. قابلیت شناور ماندن در عمق دلخواه
 3. امنیت بالا و مصون ماندن از سرقت آبزیان
 4. حمل آسان اجزای سازه به ساحل و سرهم کردن آن در محل
 5. حجم بیشتر شکل هندسی کروی نسبت به سایر اجسام هندسی
 6. هندسه کروی به ازای نیروهای وارده مختلف بهترین توزیع نیرویی را در ساختار خود نسبت به سایر سطوح هندسی به وجود خواهد آورد و مقاومت بالا نسبت به فشار برخورد با جریان‌های دریایی خواهد داشت.
 7. ساختار یکسان و مدولار با توری جداگانه سبب نصب و تعمیر آسان هر بخش و کاهش هزینه‌های نگهداری در چندین سال استفاده از قفس شده است.
 8. استفاده از سیستم‌های موقعیت‌یاب برای تعیین موقعیت مناسب قرارگیری قفس
 9. پایداری و مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی و پوسیدگی ناشی از آب شور
 10. پایداری و مقاومت بسیار زیاد در برابر طوفان های دریایی بدلیل نصب در اعماق
 11. استفاده از توری های استیل و مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی
 12. پایداری و مقاومت بسیار زیاد در برابر اشعهUV و کاهش رشد جلبک به دلیل دوری از نور خورشید
 13. قابلیت استفاده از تمامیِ حجم بدست آمده در قفس
 14. قابلیت مقابله با پدیده ترموکلاین
 15. بدون نیاز به نصب توری های جانبی و توری داخل دریا

 • ملاحظات فنی انجام شده در قفس کروی

هندسه کره باید به گونه‌ای باشد که بتوان با طراحی کاملا مدولار آن برای قطرهای مختلف قابل محاسبه باشند و اضلاع مشبک‌ها که به شکل مثلث در نظر گرفته می‌شوند باید به گونه‌ای باشند که اضلاع به طور مناسبی کنار هم قرار گیرند و با هم پیچ شوند. پیچ شدن اضلاع باعث می‌شود که هم در سر‌هم‌بندی  سرعت عمل و سهولت در اجرا داشته باشیم و هم بتوان به هنگام تعمیرات با باز کردن پیچ‌های مربوط به هر مشبک، هر کدام از قطعات را جدا کرده و باز سازی نمود.

۱  مدل‌های مختلف قفس کروی

برای افزایش مشبک‌ها و ایجاد مدل n، اضلاع مثلث حاصله از مدل نوع یک را به n قسمت مساوی تقسیم کرده و نقاط حاصل شده از تقسیم را به اندازه‌ی شعاع کره از نقطه مرکز کره که نقطه Origin نامیده می‌شود، در امتداد شعاع حجم می‌یابد که بدین صورت کره‌ای با مدل n تشکیل می‌شود. درمدل‌های بالاتر تعداد این مشبک‌ها افزایش یافته و اضلاع حاصله کوچکتر می‌شود. بنابراین یکی از راهکارهای افزایش استحکام طرح بالا بردن مدل کره و در نتیجه کم شدن اندازه اضلاع مشبک‌ها است. این سازه دارای سه کلاس ساختاری بنابر حجم مورد نیاز سفارش‌دهندگان می‌باشد.

۲  ویژگی‌های توری

توری استفاده شده در این قفس نیز باید مانند سازه‌ی آن مقاومت در مقابل امواج و خوردگی را داشته باشد از این رو تورهاي فلزي بادوام، سخت از جنس استیل و یا برنج با روکشی از مواد آنتی فولینگ مانند روي (Zn)، بر روي این تورها استفاده شده است تا مقاومت بیشتري نسبت به تکثیر و رشد جلبک‌ها و موجودات مزاحم از خود نشان دهند و به راحتی تمیز شوند.

۳  روش اﺟﺰاء ﻣﺤﺪود برای تحلیل تنش

تحلیل تنش به دو روش کدنویسی  و شبیه‌سازی در نرم افزار  صورت گرفته است. که نمونه‌ای از خروجی تحلیل این دو روش در نشان داده شده است.